Még élvezzük a meleg, napos nyarat, de lassan őszbe hajlik az dő. Érdemes felkészülnünk az őszi veszélyekre előre, mert ilyenkor is a legfontosabb a MEGELŐZÉS!
Még élvezzük a meleg, napos nyarat, de lassan őszbe hajlik az dő. Érdemes felkészülnünk az őszi veszélyekre előre, mert ilyenkor is a legfontosabb a MEGELŐZÉS!
Tudjuk, hogy csakis a legjobbat szeretnéd adni neki mindenből, és azt is tudjuk, hogy ha már hosszabb ideje tart közös életetek, nehéz mindig újdonságokat kitalálni. Mi most 3 hasznos tippet adunk, amit könnyű belevinni a napjaitokba, viszont hosszú távon nagyon hálás lesz értük a kutyus:
1. Mentális stimuláció: Interaktív játékokkal nagyon hatékonyan tudod fejleszteni mentálisan. Sokan gondolják, hogy a kutyáknak csak fizikai igényei vannak, ez azonban nincs így, ugyanolyan fontos számukra is a mindennapos agytorna, mint nekünk. Nagyon jó módszerek az ételadagolással, vagy szaglással kapcsolatos játékok. Kiváló gondolkodást igénylő tevékenység, ha új trükköket tanítasz neki. Hétvégente, vagy ha több időtök van együtt, akkor pedig érdemes kipróbálni, hogy akadálypályát készítesz neki, mindketten imádni fogjátok. :)
2. Változtass a tanítási módszereken – találd meg a megfelelő motivációt: Számos lehetőség létezik arra, hogy élvezhetőbbé tedd számára az új trükkök elsajátításának folyamatait. Fontos, hogy időnként cserélgesd a jutalmakat. Ahogy minden mást illetően, itt is hatalmas egyéni különbségek vannak. Sok kutyát izgalomba hoznak a jutalomfalatok, míg mások a játék örömétől töltődnek fel igazán. Egy ideig cserélgesd a motivációs eszközödet, ezalatt kiderül, hogy a tiéd minek örül igazán.
Klasszisokkal hatékonyabban és jókedvűbben telnek közös tréningjeitek, ha inkább egyszerre rövidebb időt szántok rá, annyit viszont minden nap, vagy amikor csak tehetitek. Számára is véges az az idő, amennyit koncentrálni tud ugyanarra, szóval ha megpróbálod órákon keresztül oktatni valamire, azzal inkább csak hátráltatod.
3. Rendszer: Más témákkal kapcsolatban sem tudtuk elégszer hangsúlyozni a következetesség fontosságát. Legyen egy egységes szabályrendszer, ami tartalmazza például, hogy felmehet-e az ágyra, vagy éppen a nappaliban melyik bútorokon heverészhet. A lényeg, hogy például ha egyik nap felmehetett az ágyra, ne dönts úgy, hogy másnaptól ezt megtiltod, ugyanis nem fogja érteni. Inkább érdemes mindent előre átgondolni a nevelésével kapcsolatosan.
Mára egy nagyon fontos témát hoztunk nektek, ami idővel minden gazdi és kutyus életében fontos tényező. Legtöbbször a kölyökkutyánkkal kapcsolatban merül fel, de előfordulhat az is, hogy későbbi életszakaszban találkozunk vele. A következő módszereket javasoljuk, hogy kövesd:
- Próbáld megelőzni a baleseteket, vidd ki rendszeresen a kutyádat. Látod majd rajta, hogy mikor szokott pisilni, általában jó, ha evés, játék, vagy azután, hogy épp felkelt, mindig kiviszed.
- Dicsérd meg, amikor ott végzi a dolgát, ahol mutattad, viszont bent a házban/lakásban csak akkor szólj rá, ha éppen látod eközben. Határozottan szólj neki, majd rögtön vedd fel, és vidd ki. Azért nagyon fontos ilyen módon megpróbálni megértetni vele a dolgot, mert ha utólag beszélsz erről, és csak mutogatod a tócsát, akkor nem fogja érteni, hogy mit tett másképp, mint ahogy vártad tőle. Erről más témákban is rendszeresen írtunk már, de örök igazság, hogy mindig a legutolsó tevékenységéhez köti a reakciódat, nem a félórával korábbihoz.
- Figyelj oda arra, hogy kölykök nagyon rövid ideig tudják visszatartani, semmiképp se teljesen el sok óra anélkül, hogy kiviszed.
- Ha mondjuk felnőtt kutyát fogadtál örökbe/mentettél, és ilyenkor találkozol ezzel, az jobb abból a szempontból, hogy hosszabb ideig fogja bírni, mielőtt újra ki kell mennie, ugyanakkor nehezebb, hiszen megszokta már a viselkedésformát. A türelem és következetesség elengedhetetlen, viselkedj vele úgy ilyen szempontból, mintha a kölyködet szoktatnád szobatisztaságra, és ne várj azonnal eredményt.
- Ha kölyökkorában tanítod szobatisztaságra, de még néha odapiszkít a lakásban valahova 1-2 hónapig, emiatt nem kell aggódnod, ez elmúlik. Viszont ha felnőtt kutyád már régóta magabiztos a kérdésben, hirtelen azonban megjelenik nála ez a viselkedésforma, akkor érdemes felkeresned az állatorvosotokat, hiszen betegség jele is lehet. Ha ezt már kizártátok, akkor történhet hirtelen nagyobb változás esetén is, ami a kutyád életében történt. Légy nagyon türelmes vele.
Az Iditarod-ról már gondolom sokan hallottak. A husky és hasonszőrű kutyák szánhúzós versenye, talán kicsit túl egyszerűen megfogalmazva. De most nem is erről szerettem volna írni, hanem kicsit közelebb Európában is vannak hasonló versenyek. Az IFSS 2019 világbanjnokságot Bessans-ban, Franciaországban rendezték meg. A fejkamerás "közvetítés"-nek köszönhetően mi is végig élvezhetjük a verseny bizonyos szakaszait.
https://www.youtube.com/watch?v=S4kwqCGdDSQ
https://www.youtube.com/watch?v=5YYtBgZnHtg
Gratulálunk a győztesnek, és mindenkit arra bíztatunk, hogy bátran próbáljon ki sportokat a kutyájával együtt, mindennek és mindenkinek csak jót tesz.