Hirtelen támad, életveszélyes állapot és nagyon gyakran sajnos halállal végződik… Mik a tünetei? Mit csináljunk? Hogyan előzzük meg?
A daganatos megbetegedések után a második helyen a gyomorcsavarodás áll a betegségből fakadó elpusztulások listáján. Nagyon hirtelen jelentkezik, de ha minél előbb kórházba, műtőasztalra kerül, annál nagyobb esélye van a túlélésre. Ismerjük meg közelebbről a gyomorcsavarodást, okait, tüneteit, a műtétet magát, stb…
Mitől alakul ki? Mi történik ilyenkor a gyomorral?
A gyomorcsavarodás jellemzően étkezés után alakul ki. A kutya eszik, iszik, ezután mozog, ugrál, hempereg. A gyomor ennek következtében a táplálék és folyadék súlya miatt átfordul, így sem az elfogyasztott táplálék, sem pedig az emésztés során keletkezett gázok - melyek vagy a száj, vagy a végbél irányába továbbítódnának - nem tudnak onnan távozni. A gázképződés miatt a gyomor pedig felfúvódik.
Számít-e a kor, a termet?
Nagytestű kutyáknál bármely életkorban, a többieknél főleg idősebb korban fordul elő.
Mik a tünetei?
Jellemző tünet, hogy táplálkozás után egy-két órával megduzzad, felfúvódik a kutya hasa. Ezen kívül nyáladzik, öklendezik, hányni próbál, kimerülten fekszik és liheg. Ha ezt látjuk, azonnal vigyük állatorvoshoz!
Hogyan zajlik a kezelés, műtét?
Néha előfordul, hogy egy gyomormosás is elegendő. Ilyenkor egy cső segítségével leengedik a gyomor tartalmát, majd átmossák a gyomrot. Legtöbb esetben ez azonban nem elég, mert ha nagyon megfordult a gyomor, akkor a nyelőcsövön keresztül nem is megy le a cső. A műtét során gyomormetszés szükséges, ami után a gyomorból eltávolítják a táplálékot, visszaforgatják, majd a gyomrot kivarrják a hasfalhoz, hogy többször ne ismétlődhessen meg a gyomorcsavarodás.
Hogyan előzhető meg a gyomorcsavarodás?
Lehetőleg ne adjunk egyszerre nagyobb mennyiségű táplálékot és vizet a kutyának. Célszerű a napi ennivalót két részletben odaadni, utána pedig hagyjuk pihenni! Ne játszunk vele és a napi sétát se közvetlenül evés utánra tervezzük!