SZÍVFÉRGESSÉG napjaink gonosz "kukaca"

A szívférgesség felütötte fejét kis hazánkban, ez most már tagadhatatlan és olyan dolog, amit igenis komolyan kell venni és figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre.

szívféreg2.1

 

 

 

 

 

A szívférgességet Dirofilaria immitis nevű fonalféreg faj okozza. A szubtrópusi országokban általánosan elterjedt, és Európa déli országaiban is általánosan ismert probléma. A klímaváltozásnak és az ezzel járó általános felmelegedésnek köszönhetően jelent meg hazánkban is, ahol egyre több a fertőzött egyedek száma. 2009-ben az első autochton eset is publikálásra került hazánkban, ami azt jelenti, hogy olyan kutya fertőződött meg, ami nem hagyta el az országhatárt, de még talán a település határt sem.

 

 

 

 

 

 

 

 

szívféreg5

 

Mint sok egyéb trópusi betegséget ezt is a szúnyogok terjesztik. Mint minden betegségnél itt is kiemelt fontosságú a megelőzés, és a korai felismerés, hogy sikeres gyógyulást érhessünk el, ellenkezős esetben halálos kimenetelű is lehet a kutyák számára.

 

szívféreg1 1A féreg kifejlett egyedei átlagosan 12-30 cm hosszúak, főként a szívben és a tüdő ereiben élősködnek. A nőstény férgek a vérbe ürítik a közel 300 mm-es első stádiumú lárváikat (mikrofilária), amelyek képesek akár több mint 2 évig is életben maradni. A szúnyog vérszívás során felveszi a fertőzött állatból a mikro-filariákat. A felvett lárva a vérszívóban átalakul 10-14 nap alatt, majd a következő vérszívás alkalmával az átalakult alakkal megfertőzi újabb áldozatát. Az így bekerült lárvák nagy távolságot tesznek meg a bőr alatti kötőszövetben, az izomrostok között fokozatosan haladva a mellkasi erek felé. Ez idő alatt a lárvák tovább fejlődnek és a vérárammal a szívbe jutnak és ott újabb hónapok alatt ivaréretté válnak és szaporodni kezdenek. A szúnyogcsípéstől az ivaréretté válásig 6-9 hónap telik el átlagosan. A már kifejlett férgek 5-7 évig is élhetnek.

Itt van pár video is a témáról:  https://www.youtube.com/watch?v=WYRLAyfYxto (angol)

                                                   https://www.youtube.com/watch?v=yfzN258Cfcw (magyar)

                                                   https://www.youtube.com/watch?v=lyKtoHmSLZ4 (angol)

A szívférgesség jellemzően egy krónikus betegség, sokszor hónapokig, akár évekig tünetmentes. A tünetek kezdetben köhögés, majd fokozódó nehézlégzés, gyengeség, fáradékonyság, lesoványodás jelezheti. Nagyszámú féreggel való fertőzöttség esetén heveny szívelégtelenség alakulhat ki.

A szívférgesség megállapítása a legegyszerűbben egy vérvizsgálattal lehet kimutatni. szívféreg4

Több féle teszt is segítségünkre van:

  • Rutin kenetvizsgálat, a mikrofiláriákat lehet ezzel a vizsgálattal kimutatni, sajnos azonban a negatív eredmény ebben az esetben nem zárja ki a lárvák jelenlétét.
  • Knott-teszt, az alacsony lárvakoncentráció esetén is megbízható, a mikrofiláriák hiánya azonban ebben az esetben sem zárja ki magát a betegséget.
  • ELISA gyorstesztek a felnőtt férgek által termelt antigének kimutatásán alapszanak.
  • a féreg DNS-ét kimutató laboratoriumi PCR vizsgálatot is el lehet végezni, ez az elérhető legpontosabb és egyben legköltségesebb vizsgálati eljárás.

A szívférgesség kezelése nem egyszerű, és önmagában is veszélyes dolog. A kezelés hatására elpusztuló férgek a tüdő ereiben elzáródást okoznak, súlyosabb esetben az állat elvesztése is lehetséges.

A LEGFONTOSABB a MEGELŐZÉS, illetve a fertőzés korai felismerése!

Megelőzésre használhatók havi rendszerességgel adott féreghajtók, spot on készítmények, repellens szerek.

Beszéljünk állatorvosunkal és kérjük ki a tanácsát, hogy milyen megelőzési formát ajánl.

Forrás és képek: doghealthinsider.com; lovemypetz.com.au; vvcofhamburg.com; caringhandsvet.com; gigionthat.com;