Van egy házunk, szép, nagy kerttel. Kiindulásnak ez szuper, de mire kell figyelni, hogy kutyusunkat semmi baj ne érhesse?
1. Allergia
A gombaspórák és pollenek okozta allergia nem csak minket, hanem kutyusunkat is támadja. Náluk azonban nem légúti elégedetlenség formájában, hanem bőrgyulladással jelentkeznek a tünetek. Ilyenek lehetnek a piros fül és a múlni nem akaró, varas vagy gennyes sebek. A kutya nyalogatja, vakarja, harapdálja a beteg területet, aminek állapota ennek következtében csak még jobban romlik. Ilyenkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, és ha tehetjük, irtsuk ki a kertből a gonosz növényt.
2. Mérgező növények
Ezek a növények kutyára, macskára és rágcsálóra is veszélyesek:
Enyhén mérgező: szegfű, eukaliptusz, krizantém, tulipán, kála, gladiólusz, százszorszép, nőszirom, fátyolvirág, papagájvirág, sárkány
Közepesen mérgező: nárcisz, gyöngyvirág, anyósnyelv, schefflera, kroton, majomfa, dieffenbachia, mikulásvirág
Súlyosan mérgező: hortenzia, liliom, őszi kikerics, azálea és rododendron, nadragulya, bolgárka, boroszlán, gyűszűvirág, leander, tiszafa, datura
Itt olvashatsz egy cikket a kutyák számára mérgező gyümölcsökről!
Ezeken kívül veszélyes még rájuk nézve bármilyen hagyma (vérszegénység), a burgonya levele és zöld gumója (nagy mennyiségben mérgező), a ricinus, leánder, hajnalka, japán tiszafa, korall-bokor, piros gyűszűvirág, maszlagos nadragulya, májusi gyöngyvirág és trombitafolyondár pedig a magas toxintartalom miatt veszélyesek.
3. Gyom- és rovarirtó szerek
A legelések miatt érdemes alternatív módszereket kipróbálni.
"a tripszek és a levélatkák ellen hatásos megoldás, ha erős sugarú tiszta vízzel lemossuk a növényeket. Ha nem kell sok növényt kezelni, locsolókannával és egy kis rongy segítségével is könnyedén eltávolíthatjuk a kártevőket.Ha már nagyobb a fertőzés, akkor a szappanos víz a megoldás (1 teáskanál mosószappan kb. 4,5 liter vízhez adagolva), ezt biztosan nem tűrik a kártevők." - írja a haziallat.hu.
4. Az ideális körülmények
Az állatvédelmi törvényben kő keményen szabályozzák pl. a kutyák tartásának körülményeit Összefoglalva, legyen minél nagyobb szabad területe, jól elszigetelt menedékkel az időjárás viszontagságai ellen, illetve lehetőleg ne legyen kikötve. A kerti tavacskával, medencével is óvatosan kell bánni, mindenképp úgy kell kialakítani a peremét, hogyha az eb belemászik, -ugrik, -esik, egyszerűen ki is tudjon belőle kászálódni. Másik megoldás, hogy körbe kerítjük, elejét véve az esetleges baleseteknek.
5. Egyéb kinti veszélyforrások
Autó-, kerítés-, ház karbantartásához szükséges szúró-vágó eszközök, festékek, vegyületek, stb… Biztosítsuk a területet, hogy a kutya még véletlenül se férhessen hozzájuk! Külön meg kell említenünk a fagyálló folyadékot, ami édeskés íze miatt még vonzó is az állatok számára. Patkányméreggel is hasonló a helyzet, olyan helyre tegyük, ahol kedvencünk nem férhet hozzá! Ha bármibe belenyalt, azonnal forduljunk állatorvoshoz, és lehetőleg a dobozát is vigyük magunkkal!