Nyírni vagy nem nyírni - Áldás vagy átok nyáron a szőr?

Megnyírni a kutyát nyáron, nehogy megsüljön, logikusnak tűnhet, és valóban vannak olyan fajták, akiknél ez a bevett gyakorlat. Ám nem mindegyikkel teszünk ezzel jót!

 

Vizsgáljuk csak meg közelebbről azt a szőrt!

Alapvetően kétféle szőrzettípust különböztetünk meg egymástól: az egyrétegű és a kétrétegű vagy dupla szőrzetet.

 

nyirni vagy nem nyirni 2Az egyrétegű szőrzet

Az egyrétegű szőrzet jellemzője, hogy csak fedőrétegből áll, aljszőrzet nincs. A szőr a kutya testfelületén az emberi hajhoz hasonlóan folyamatosan növekszik. Ilyen szőrzettel rendelkezik többek között a Máltai selyemkutya, a Yorkshire Terrier, Havannai Pincs és az Uszkár.

Ők azok, akiknél javasolt a nyári szőrzetkurtítás. De óvatosan kell ezután bánni velük, mert a szőr az egyetlen védelmi vonal, ami megóvja őket a nap káros sugaraitól, így rövidebb szőrrel a leégésre, valamint az abból fakadó bőrrák kialakulására is nagyobb az esély, főleg a fehér szőrű kutyusok esetében.

 

A kétrétegű szőrzet

A kétrétegű szőrzet a kutya egész testfelületét befedő, durvább fedőszőrzetből és vastag, puha aljszőrzetből áll. Az aljszőrzet feladata, hogy védje a kutyust az időjárás viszontagságaitól. A kétrétegű szőrzet szemben az egyrétegűvel csak meghatározott hosszúságig növekszik.

 

A kétrétegű szőrzeten belül is két altípust különböztetünk meg: zárt és nyílt szőrzet.

 

nyirni vagy nem nyirni 3g

A kétrétegű, zárt szőrzetnél a fedőszőr hosszabb, takaróként zár össze az aljszőrzet felett. Vízlepergető hatásának köszönhetően az aljszőr nem tud átnedvesedni, így szárazon és melegen tartja a kutya bőrét. Ilyen szőrzettel rendelkezik pl. a Golden Retriever, az Ausztrál juhász, az Újfullandi és a Német juhász.

 

nyirni vagy nem nyirni 4 g

A kétrétegű, nyílt szőrzet fedőszőrzete kemény, aljszőrzete puha és sűrű. Ennek a szőrzettípusnak a eladata, hogy lepergesse magáról a havat és a jeget, télen a fagyás, nyáron pedig a napsugárzás ellen védje a kutyát. Jellemzően az északi kutyafajták rendelkeznek ezzel a szőrzettel, mint a Szibériai Husky, a Chow-Chow, a Pomerániai Törpespicc.

 

A kétrétegű szőrzettel rendelkező kutyusok szőrzete alkalmazkodik az időjáráshoz, tavasszal és ősszel erős vedléssel cserélik le azt. Amikor a hőmérséklet melegszik, aljszőrzetüket elhullajtják. Ilyenkor fontos a rendszeres, akár heti 2-3-szori alapos átfésülés, hogy az elhalt aljszőrzetet eltávolítsuk, és ne essen “csapdába” a fedőszőr alatt, mert az csak melegíti a kutyust, rontja a szellőzést, ami nem csak kellemetlen, de pl. hőgutát is okozhat.

 

Az alábbi kép remekül bemutatja, hogy miért nem kell nyírni, illetve miért kell rendszertesen fésülni a meleg beálltával a kétrétegű kutyus szőrét.

 

nyirni vagy nem nyirni 1

forrás és ábra