Nyakunkon a tavasz, előkerül a túrabakancs és a hátizsák… A nagy kirándulásoknak azonban veszélyei is vannak!
Mi is az a kullancs?
A kullancs a pókszabásúak közé tartozó, vérszívó állat. Élete folyamán a továbbfejlődéshez vért kell szívnia. Ehhez egy gazdatestet keres, amin megkapaszkodva kis sebet ejt, ezen keresztül szívja a vért napokon át. Miközben táplálkozik, folyamatosan vizet juttat vissza a gazdatestbe, az általa hordozott kórokozókkal együtt. Mérete a gombostűfejnyitől az üveggolyó nagyságút is elérheti annak függvényében, hogy még üres-e a gyomra, vagy már napok óta táplálkozik.
Noha a kullancsok szaporodásához a meleg, nedves időszak kedvez, és 0°C alatt, illetve a tűző napon általában elpusztulnak, ha megfelelő búvóhelyet találnak, akkor életben maradnak. Éppen ezért, függetlenül a kirándulás helyszínétől és az időjárási tényezőktől, minden esetben át kell néznünk a kutyánkat!
Milyen betegségeket terjeszt, és mik a tünetek?
A leggyakoribb kullancs-betegségek az ehrlichiosis, a Babesia (babeziózis) és a Lyme-kór.
A kullancs okozta fertőzésnek nagyon sokféle tünete lehet, ha bármelyiket észleljük, forduljunk azonnal állatorvoshoz! A legjellemzőbb tünetek közé tartozik az étvágytalanság, súlyvesztés, láz, levertség (kedvetlenségtől a teljes letargiáig), az orr és a szemek váladékozása (kölyköknél tüsszögés vagy tiszta orrváladék), hasmenés (vért vagy málnazseléhez hasonló komponenst is tartalmazhat), köhögés (mélyről jövő vagy száraz köhécselés), idegrendszeri tünetek.
Mit tegyek a kullancsfertőzés ellen?
Az ellen, hogy a kullancs megtalálja kutyusunkat, próbálkozhatunk különféle módszerekkel, kullancs elleni cseppekkel, kullancs elleni nyakörvekkel, ami rendszerint egyéb élősködőt is távol tart, ultrahangos nyakörvre akasztható riasztót is találni a kínálatban, de ha a népi hiedelmeknek akarunk adni egy esélyt, pár csepp rózsamuskátli olaj is segíthet távol tartni a nem kívánt vérszívókat. De a séta utáni tüzetes átvizsgálással, és a kullancs azonnali eltávolításával jó eséllyel csökkenthetjük a fertőzés okozta betegségek kialakulását. Erre a legjobb módszer a kullancscsipesz és a kullancskanál, melyeket a legtöbb állatpatikában beszerezhetünk. A kullancs kiszedését minden esetben gyorsan kell végezni, mert ha sokáig „gyötörjük”, csak még több kórokozót juttat a kutya testébe. Oda kell figyelnünk arra is, hogy teljes egészében eltávolítsuk a kullancsot, de akkor sincs nagy probléma, ha beszakad a feje, hiszen a szervezet egy kisebb gyulladás kíséretében kilöki a bent maradt részt. Miután eltávolítottuk a kullancsot, mindenképp állatorvoshoz kell fordulnunk, mert nem tudhatjuk biztosan, hogy fertőzőtt kullancs volt vagy sem. Érdemes a már kiszedett kullancsot egy zárt tasakban elvinnünk magunkkal az orvoshoz, hátha segítségünkre lesz a gyorsabb diagnózis érdekében. Ha nem rohannánk egyből orvoshoz, akkor jobban figyeljünk oda kedvencünkre, és ha a gyanú felmerülne, hogy esetleg fertőzött volt a kullancs és valamilyen betegséget okozhatott négylábú társunknál, azonnal forduljunk orvoshoz!