Az ivartalanítással kapcsolatban számtalan kérdés merül fel. Mi is történik tulajdonképpen, mikor érdemes, megváltozik-e a kutya viselkedése, stb. Ezeket és a válaszokat gyűjtöttük csokorba.
Mi is az az ivartalanítás?
A nemzőképesség sebészeti úton történő megszüntetése. Kanoknál a herék, szukáknál pedig a petefészkek, vagy a petefészkek és a méh eltávolítása.
Mikor a legalkalmasabb?
Az ivartalanítás különböző életkorban is lehetséges:
- a korai ivartalanítás 6-12 hetes kor között történik,
- az ivarérés előtti ivartalanítás 4-6 hónapos kor között történik,
- az ivarérés utáni ivartalanítás 9-12 hónapos kor között történik
- az időskori ivartalanítás csak betegség miatt végzik el az orvosok.
Milyen betegségek előzhetők meg az ivartalanítással?
A 2 éves kor alatt ivartalanított szukáknál jelentősen visszaesik az emlődaganat kialakulásának esélye. Az ivartalanítással kivédhető szukáknál a petefészek- és méhrák, kanoknál a heredaganat kialakulása.
Nem lesz tőle lusta és kövér?
Az elhízás oka nem az ivartalanítás, hanem a túletetés és a nem megfelelő mennyiségű mozgás. Az ivartalanítás után az állat kevesebbet fog kóborolni (ergó kevesebbet mozog). Súlygyarapodás esetén mozogjunk vele többet és csökkentsük a kalóriabevitelt!
Fájdalmas a műtét? Van valamiféle veszélye?
Az ivartalanítási műtét a leggyakrabban végzett műtét, melyet minden alkalommal altatásban végeznek, fájdalomcsillapítók kíséretében. A műtéti kockázatok száma elenyésző.
Milyen előnyei vannak az ivartalanításnak?
Előnyök a gazdinak:
Az ivartalanított állatok átlagosan hosszabb és egészségesebb életet élnek, kiegyensúlyozottabbak és nyugodtabbak, a gyakori viselkedési problémák, mint a kóborlás, verekedés, ásás szintén megszűnnek. Nőstényeknél megszűnik a tüzelési időszak.
Előnyök mindenki másnak:
A felelőtlen szaporodással nő a kóbor állatok száma is. Nagyon sokan nem tudnak mit kezdeni a kölykökkel, ezért (jó esetben) egy menhely kezére adják őket, de tudjuk, hogy vannak, akik egyszerűen kiteszik őket az utcára.