Pont úgy, mint ahogy az emberek körében terjednek a hányással, hasmenéssel, köhögéssel, lázzal, stb. járó vírusos megbetegedések, ősszel és tavasszal a kutyák körében is járványként terjednek a felső légúti tünetekkel járó betegségek. Ahogy a gyerek az oviban, a kutya a kutyasuliban könnyedén elkaphat egy-egy ilyen betegséget.
Mi is az a kennelköhögés?
A kennelköhögés, vagy más néven fertőző hörgő és légcsőgyulladás egy komplex tünet együttes, amit vírusok és baktériumok egyformán okoznak. A lappangási idő akár 3-4 nap is lehet. Bármilyen kutya bármely életkorban megkaphatja, de fogékonyabbak rá értelemszerűen a fiatalabb, egyéb betegség miatt legyengült immunrendszerű vagy vemhes kutyák.
Tünetek
Az orr váladékozása, köhögés, ami komolyabb esetben hányást is okozhat. Enyhébb esetben a kutya általános kedve és étvágya jó, súlyos esetben azonban étvágytalanságot, lázat és tüdőgyulladást is okozhat.
Kezelése
Nagyon fontos, hogy amint a tüneteket észleljük, forduljunk állatorvoshoz!
Amennyiben a betegség még nem annyira súlyos, a tüneti (köptető, hurutoldó adása) és támogató kezelés (például immunerősítés) az általános. Az állapot romlásával merül fel az antibiotikum vagy további vizsgálatok, kezelések javaslata.
Megelőzés
A beteg kutyust a betegség időtartama alatt érdemes elzárva tartani. Ha lehet, ilyenkor ne vigyük kutyasuliba, kutyanapközibe. Illetve amikor szezonja van a kennelköhögésnek, és megtehetjük, egészséges kutyusunkat ne vigyük kutyás közösségbe. Ahol ez nem kivitelezhető, ott érdemes védőoltásról gondoskodni. Az éves kombinált oltás tartalmazza az adenovírus elleni komponenst, másrészt külön a kennelköhögés elleni vakcinák (Nobivac Kc, Pneumodog) a Bordetella bronchiseptica és parainfluenza ellen nyújtanak védelmet.
Védőoltás előtt konzultáljunk az állatorvosunkkal!