A nyári melegben fontos, hogy figyeljünk kutyáinkra. A klíma változással együtt járó szélsőséges időjárás nem csak a hirtelen jövő hatalmas viharokat, de az extra meleget is magával hozza. Íme Cesar 10 tippje, hogyan győzzük le a nyarat:
- Korán reggel vagy az esti órákban végezzük a kutyáink mozgatását (sétáit)
A reggeli és esti órák a nap hűvösebb részei, így sokkal komfortosabb, kényelmesebb a séta, mint nekünk, mint a kutyáink számára. Ahhoz hogy egészséges legyen a kis kedvencünk, szüksége van a rendszeres testmozgásra, de az évnek ennek a szakaszában nem árt, ha vissza veszünk az intenzitásából.
- Használjuk a kutya csizmát, ha szükséges
A kutyák számára kapható kis csizmákat bármelyik kisállat felszerelés üzletben meg lehet találni. Ha nincs lehetőségünk a hűvösebb napszakban sétálni menni, ez egy jó módja, hogy megvédjük a talpaikat a megégéstől. Az aszfalt és a beton a nyári melegben égető forróságúra tud átmelegedni. Télen a hidegtől és a sótól, nyáron a melegtől és a megégéstől védi meg a négy lábacskát.
- Figyeljünk a kiszáradás jeleire
A kutyák nem tudnak izzadni. A lihegéssel próbálják magukat hűteni, szóval egy túlmelegedett kutya túlzottan liheg és nyáladzik. Letargikus lesz és nagyon fáradtnak tűnik, szeme fehérje véres lesz, és kissé sápadtnak tűnhet. Ha összefogod a bőrt és felemeled picit a szokásosnál hosszabb időt vesz igénybe, hogy a bőr visszaálljon a helyére.
- Figyelj a folyamatos hidratációra!
Különböző kutyáknak különböző szükségleteik vannak a hő elleni küzdelem során. Ne felejtsük el azt, hogy a sötétebb szőrzet hamarabb „magába szívja” a meleget, mint a világosabbak. Továbbá a túlsúlyos kutyáknak is nagyobb a kockázata, hogy kiszáradhatnak. Mindig legyen nálad egy üveg víz, amikor sétálni mentek!
- Legyél nyitott és keress új módszereket a kutyáid hűtésére
Nincs légkondid? Nem gond! Keress egy helyet az árnyékban és állíts fele egy gyerek medencét. Vagy akár csak teríts le egy nedves törölközőt, amire ráfeküdhet és azzal is hűtheti magát négylábú kis kedvenced. Vagy állíts egy ventilátort és rakj elé egy tál jeget. Ma már vannak olyan ventilátorok is, amik enyhe vízpárát is fújnak nem csak a levegőt keringtetik. Legyünk kreatívak!
- Kutyáinkat alulról felfelé hűtsük
Ügyeljünk arra, hogy a tappancsok is és a hasuk is hűtve van nem csak a hátuk. A nedves törölköző a kutya alá jobb, mint ha a hátukra raknánk.
- Hagyd hogy ásson
A kutyák megpróbálják maguknak megoldani, hogy hogyan kerüljék el a meleget. Normál esetben a természetben a kutya nem azért ás, mert frusztrált, hanem hogy ételt találjon vagy elrejtsen, vagy épp ha szül, vagy hogy hűvösen tartsa magát. Ha megoldható, akkor biztosítsunk egy árnyékos helyet, ahol engedjük ásni.
- Hagyd hogy kutyád ellenőrizze az időjárást
A kutyáknak nincs időjárás csatornájuk, így ők nem tudják, hogy miért törlik az az napi hosszú sétájukat rossz időjárás esetén. Enged meg neki, hogy lépjen ki és tapasztalja meg, hogy túl meleg van, vagy épp esik, vagy túl hideg van ahhoz, hogy egy hosszú sétát tehessen. A kutyák ösztönösen meg fogják érteni, hogy csak egy rövid séta lesz, vagy egyszerűen vissza kell térni oda, ahol biztonságban van.
- SOHA NE HAGYD A KUTYÁD A KOCSIBAN
Az autó hamar átforrósodik és magában tartja a hőt, nem olyan mint a szabad levegőn amikor szimplán meleg van. Akkor is túl tud melegedni, ha árnyékban parkolsz le. Plusz a kutya túl izgatott tud lenni a járókelők miatt, vagy a klausztrofóbiás pánik miatt, mindez a kiszáradás valószínűségét segíti elő. Egy hosszú út előtt bizonyosodj meg róla, hogy van elég vizetek az útra és kapcsold be a légkondit.
- Használd ürügyként a meleg időt, arra hogy gyakrabban csobbanhassatok
A legjobb, amit a nyári melegben csinálni lehet az az úszás, vízben pancsolás. Ahelyett, hogy sétálni indultok hatlábon, fogd meg a kutyád és menjetek úszni. Nagyon jó kapcsolat építés is, ha együtt úsztok, ma már Magyarországon is egyre több helyen van erre lehetőségünk.