Sokan sokszor tapasztaltuk már, hogy kutyusunk tökéletesen tisztában van az aktuális hangulatunkkal. Amikor vidámak vagyunk, ők is energikusabbak, amikor viszont szomorúak, akkor ők is bújósabbak, ösztönösen próbálnak megvigasztalni.
Korábban végeztek már kutatásokat arra vonatkozóan, hogy hogyan fogják fel a kutyusok az emberi érzelmeket - az ember hangjából, testszagából vagy testtartásából, most azonban kifejezetten az arckifejezés értelmezésére voltak kíváncsiak - ráadásul fényképről.
26 kutyusnak mutattak táplálkozás közben egy nő és egy férfi arcáról készült, különböző érzelmeket tükröző fényképeket. A fényképek a 6 alapérzelmet (düh, félelem, öröm, bánat, meglepődés és undor) ábrázolták, melyeket a kutatók az állatok látóterének két oldalára helyeztek.
A kutyáknak mutatott képek:
Az erős érzelmek, mint a düh, félelem vagy öröm, heves reakciót és szaporább szívverést váltott ki a kutyákból, és ezek után a fotók után több idő is telt el, mire újra a tányérjukra koncentráltak. Továbbá az erősebb érzelmek láttán a fejüket balra, míg a meglepetést kifejező arc láttán jobbra fordították, ami arra enged következtetni, hogy az arckifejezések értelmezéséhez az agyuk különböző területeit használják.
„A felkavaró, negatív érzelmeket a jelek szerint a kutyák agyának jobb, míg a pozitívabb érzelmeket a bal féltekéje dolgozza fel" - magyarázták az olaszországi Bari egyetemének kutatói.
A cikket a Learning & Behavior című folyóiratban publikálták.
Fotó: Siniscalchi, M., d’Ingeo, S. & Quaranta, A. Learn Behav (2018) / Learning & Behavior