Nyomós érvek a kutyával való együttélés mellett

Nem, itt nem a felelősség-vállalás megtanulása lesz a téma. Annál sokkal többről van szó!

 

Segítség a gyerekek stressz-kezelésében

nyomos ervek a kutyaval valo egyutteles mellett 1A Floridai Egyetem kutatása bebizonyította, hogy a kutyák szerepe mennyire jelentős a gyerekek stressz-kezelésében. 100 kutyás és 7-11 éves kor közötti gyerekes családok vettek részt a kutatásban. A gyerekeknek nyilvánosan szerepelni, valamint matematikai műveleteket kellett megoldani fejben. Az ilyen és ehhez hasonló stresszes helyzetekben a Kortizol-szint (a stresszt jelző hormon szintje) megemelkedik.

A kísérlethez a gyerekeket 3 csoportra osztották. Az első csoportnak egyedül kellett helyt állnia, a másodikat a szüleik is bekísérték, a harmadik csoportnál a család kutyája volt a gyerek mellett. A feladatok végrehajtásakor azok a gyerekek érezték a legkevesebb stresszt, akiket a kutyájuk kísért, odahívhatták és simogathatták is a kutyust.

 

A stressz-kezelés a gyermekkorban alakul ki, itt dől el, hogy felnőttként mennyire hatékonyan tudunk megküzdeni frusztráló, stresszt okozó problémákkal, szituációkkal.

Tehát: Kutyát a gyereknek!

 

Szülő-stressz-kutya

nyomos ervek a kutyaval valo egyutteles mellett 4Egy - teszem azt - 3 gyermekes szülő páros, akik nemigen gondolkodtak még kutyán, valószínűleg a hajukat tépnék, ha valaki megkérdezné tőlük, hogy nem szeretnének-e egyet. Pedig! Egy 2015-ös kutatás  bebizonyította, hogy egy négylábú társ a szülők stressz-állapotát is javítja!

38, autizmus spektrumzavaros gyermekes családba költöztettek kutyákat (kontrollcsoportként 24, szintén autizmussal élő gyerekes családot vizsgáltak). A kutatás alatt 3-szor vizsgálták a szülők stressz szintjét, 17 héttel a kutyus megjelenése előtt, illetve 3-10 héttel, végül pedig fél évvel az érkezése után. A szülők természtellenesen magas stressz szintje az utolsó méréshez érve az átlagosra süllyedt! Az, hogy a szülők stressz-szint változását a kutya, vagy a kutya gyerekre gyakorolt jótékony hatása váltotta-e ki, lényegében mindegy is. Egy biztos, hogy a kutya így vagy úgy, de a szülőre is jótékonyan hat!

 

Tehát: Kutyát a szülőnek!

 

nyomos ervek a kutyaval valo egyutteles mellett 3Bizalom-önbizalom

Szintén egy kutatás  keretein belül keretein belül 7-8 éves gyerekek írták le, hogy kik azok, akiktől a legtöbb támogatást kapják, kikre számíthatnak és kik számukra a legfontosabbak. Nagyon sok gyerek felsorolásában szerepelt a család négylábú kedvence is annak ellenére - vagy talán amellett -, hogy a gyerekek nagyon is tisztán látták a szüleikkel és más emberekkel, illetve a kutyájukkal való kapcsolatuk közötti különbségeket. A kutatásból az is kiderült, hogy a gyerekek a kutyákhoz megnyugtatásért, önbizalom-növelésért és a titkaik “megbeszéléséért” mennek leggyakrabban.

 

nyomos ervek a kutyaval valo egyutteles mellett 5Kutyák és a tanulás

Jó hallgatóság és feltétlen szeretet - amelyek valószínűleg szerepelnének mindannyiunk listájának első 5 tétele között, ha megkérdeznék, hogy mit szeretünk bennük a legjobban. És úgy tűnik, a gyerekeknek pont erre van szüksége, amire egy Salt Lake City-beli iskolában rá is jöttek. Olvasás tanulás közben a kutyus figyel, közelebb húzódik az éppen olvasó gyerekekhez, jelenlétével támogatja őket. A gyerekek pedig azon versengenek, hogy melyikük etetheti meg vagy takaríthatja ki a szőrös segítő helyét.

Szerencsére a kezdeményezés nem maradt a tengeren túlon, az óbudai Tág Világ Iskolában  szintén kutyusok segítenek a gyerkőcöknek a tanulásban.

 

Mindezek után nem lehet kérdés többé, hogy egy kutyus jelenléte az egész családra jótékony hatást gyakorol. Vagy egyszerűen csak idézzük Gerald Durrellt: Egy ház attól lesz otthon, ha van benne kutya.



Forrás