Tippek a nyár veszélyei ellen #2

Korábban már írtunk tippeket a nyár veszélyei ellen. Most kicsit részletezzük, hogy mit miért nem szabad, illetve mire miért kell fokozottan odafigyelni a nagy melegben, hogy megelőzzük a tipikus nyári megbetegedéseket, úgymint a napégést, a hőgutát és a napszúrást, melyeknek akár súlyos következményei lehetnek!

Nyáron örülünk, hogy süt a nap, többet tartózkodunk kinn a szabad levegőn, amire szükség is van a D vitamin csontokba való épülése miatt. Ám a napégés, a hőguta és a napszúrás olyan dolog, ami kis figyelmetlenséggel könnyen kialakulhat a kutyusnál, és sokszor sajnos már késő, mire elérünk az állatorvosi rendelőig.

 

tippek a nyar veszelyei ellen 2 2

Napégés

Különösen veszélyeztetettek a világos vagy fehér, rövid szőrzettel rendelkező, vagy frissen nyírt kutyák. A káros sugárzás, mint az UVA/UVB égeti a bőrüket, főleg az orrhát, fülek, fejtető és farok területét. A fülön kialakuló bőrdaganat kezelés ellenére is újra kialakulhat, és végzetes kimenetelű is lehet!

A megelőzés sokkal célravezetőbb, mint a tűzoltás, kérdezzük meg állatorvosunkat, és kenjük be az érzékeny területet a javasolt napvédő krémmel, mielőtt kimegyünk kutyusunkkal a szabadba! Fontos, hogy a naptejek sem képesek csodát tenni, ezek után is figyeljünk, hogy ne érje őt huzamosabb ideig erős napsütés!

 

 

tippek a nyar veszelyei ellen 2 3Hőguta

A napégésnél gyakoribb, leggyakoribb kiváltó oka, hogy sokan bezárják a kutyust a kocsiba hosszabb-rövidebb ideig. Ne hagyjuk a kocsiban a kutyust még akkor se, ha egy percre ugrunk csak be a boltba, és úgy se, hogy leengedjük az ablakot! Nem csak a kocsiban hagyott állatok a veszélyeztetettek, hőgutához vezethet az is, ha meleg időben huzamosabb ideig erős fizikai munkát végeztetünk vele (pl. vadászat, verseny, stb.), illetve ha nem kap elegendő vizet.

Miért baj, ha a kocsiban hagyjuk? 

Az autó légtere pillanatok alatt túlmelegedik, a kutyus pedig nem tud lihegéssel elegendő hőt leadni, így a szervezete is elkezd túlmelegedni. 43°-os testhőmérsékletet elérve sokkot kap, tünetei a nagyon intenzív lihegés, majd a levertség. Egyfajta kómatikus állapot alakul ki, nem reagál a környezetére, de az eszméletét is elvesztheti és görcsrohamai is lehetnek! 

 

tippek a nyar veszelyei ellen 2 4Mi ennek az oka?

A túl magas testhőmérséklet miatt egy agyi ödéma alakul ki, ami hosszabb fennállás esetén az agyi szövetek roncsolódásához vezet, aminek következtében elpusztul a kutya. 

Mit lehet tenni?

Ha mindenre odafigyelünk, nem hagyjuk párás, levegőtlen helyen, nem izzasztjuk és még itatjuk is, mégis a hőguta tüneteit észleljük, enyhébb esetben csökkentsük a testhőmérsékletét: vigyük hűvösebb helyre, itassuk, vizes borogatással hűtsük a tarkóját, fejét és a lábait. Eszméletveszés vagy görcsöknél már azonnal állatorvoshoz kell fordulni!

 

Napszúrás

A lefolyás és a tünetek nagyon hasonlítanak a hőgutához. Fokozottan veszélyeztetett fajták: csivavák, bulldogok, mopszok. Nyáron többet kell itatnunk a kutyánkat, mindig figyeljünk, hogy legyen friss víz az itató táljában. A meleg ellen lihegéssel, párologtatással védekeznek, hűtik magukat, így gyorsabban ki is száradnak. Fontos, hogy ne jéghideg vízzel itassuk, mert az megfázáshoz vezethet. Ne tegyük ki őket légkondicionálónak vagy ventilátornak se, mert az állatok nálunk sokkal érzékenyebbek ezekre a berendezésekre, torok- vagy szemgyulladást is kaphatnak.

 

tippek a nyar veszelyei ellen 2 1A hosszú, vastagabb szőrű kutyákra szintén fokozottan kell figyelni a meleg napok alkalmával, mert bár szőrük megvédi őket a nap káros sugaraitól, a bőr nem tud kellőképpen szellőzni, először befülled, majd begyullad, és bakteriális fertőzés következtében gennyes bőrgyulladás alakul ki. Ez fáj, viszket, nedvedzik, ami miatt a kutya gyakran vakarja, harapdálja a sérült területet. A szőr összeragad, ami csak tovább rontja a szellőzést, a szag pedig odavonzza a legyeket is, amik beköphetik a sebet.

Mit lehet tenni?

Hogy ne jussunk el ilyen drasztikus következményekig, nem is kell bonyolult dolgokra gondolnunk: rendszeres ápolással, fésüléssel, a szőr visszavágásával már elkerülhető. De ha nem figyeltünk kellőképp, és a tünetetek már jelentkeznek, vigyük állatorvoshoz!


Forrás