Tanácsok kutyaneveléshez - Az alapoktól

Hogyan fogjak hozzá? Mikor kezdjem el? Mivel kezdjem el? Ezek a kérdések mindenkiben felmerülnek, aki kiskutyát vesz magához. Az alábbiakban adunk néhány tanácsot, tippet, amivel garantáltan könnyebb lesz elkezdeni a kiskutyus nevelését!

A kiskutya nevelését nagyon fontos már a közös élet megkezdésével elkezdeni, mert sokkal könnyebb szokásokat, szabályokat kialakítani, megtanítani, mint a rossz beidegződésekről lenevelni. A legideálisabb, ha 8-10 hetes korban el tudjuk kezdeni, ugyanis ilyenkor a legfogékonyabbak, ilyenkor tanulnak a legkönnyebben.

 

Legfontosabb alapelvek

1. Következetesség

tanacsok kutyaneveleshez 3...mind a szabályoknál, mind pedig a parancsszavak megtanításánál. Amit egyszer szabad, azt ne tiltsd máskor se, és amit nem szabad, azt következetesen ne engedd! Egyik esetben sincs kivétel, mert azzal csak elbizonytalanítod. Parancsszavaknál pedig mindig ugyan azt a szót használd ugyan arra a feladatra! Bár nagyon okosak, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy értik minden szavunkat, de ez nem igaz!

2. Időzítés

Mindig akkor és ott dicsérd meg, amikor és ahol jól csinált valamit! Ugyan ez vonatkozik a szidásra is! Amikor arra érsz haza, hogy amíg távol voltál, összerágta a cipőket, esetleg oda ürített, ahová nem kellett volna, ne büntesd, mert nem tudja összekötni, hogy egy korábban elkövetett tettéért kapja, és nem fogja tudni, hogy miért bünteted. Csak összezavarod, bizonytalan lesz és félni fog tőled.

 

tanacsok kutyaneveleshez 23. Szünet

Főleg a kiskutyáknál nagyon fontos, hogy ne akarj egyszerre túl sokat tőle! Kezdetben nem tudnak 4-5 percnél tovább egy dologra koncentrálni, és minden elvonja a figyelmüket. Mindig iktass szünetet, hogy kiélhesse kíváncsiságát, vagy játssz vele két feladat között egy kicsit!

4. Szórakozás

Bár komoly tanulásról van szó, fontos, hogy jó hangulatban teljen! A kutyus is szívesebben részt vesz a tréningeken, ha élvezi és érdekli, amit tanítasz neki. Ne szigorú tanulás legyen, hanem egy kellemes, közös időtöltés!

 

5. Jutalomfalat

Egy jól elvégzett feladatért ne csak szóban dicsérd meg, hanem legyen nálad mindig jutalomfalat! Sokkal jobban tudod finomsággal motiválni!

 

Néhány plusz tipp:

tanacsok kutyaneveleshez 1Örökölt tulajdonságokat, fajtajellemzőket nem nagyon lehet kinevelni belőlük. Ha pl. házőrzőt szeretnél, ne egy Labradort válassz! Informálódj az egyes kutyafajták jellemzőiről, és gondold végig, hogy miért is szeretnéd, mielőtt választasz!

A tréning mindig jókedvűen érjen véget! Ha többnyire sikertelen is volt az adott napi gyakorlás, olyan feladatokkal fejezzétek be, amiket már biztosan tud! Ezután dicséret és jutalomfalat!

Érdemes akkor gyakorolni, amikor éhes. Így a jutalomfalatnak is jobban örül.

Parancsszavaknál a legegyszerűbbektől haladjunk a bonyolultabbak felé. Egy javasolt sorrend az első néhány parancsszóra:

"Ül!", "Figyelj!", "Nem!", "Feküdj!", "Marad!", "Gyere ide!", "Indulás!", "Állj!"

 

Forrás