Újabb érdekes kutatás eredménye látott napvilágot az ELTE TTK Etológia Tanszék és az MTA jóvoltából! Miben hasonlítanak, miben különböznek, ki miben jobb a másiknál?
Számos alapvető különbség van a keverék és a fajtatiszta kutyusok között. A keverékek pl. általában tovább élnek és ellenállóbak is, mint fajtatiszta társaik, mivel ők mentesek a beltenyészet negatív hatásaitól. Na de mi a helyzet a viselkedésükkel?
Német kutyatulajdonosok körében végzett kérdőíves felmérés –ami 7700 fajtatiszta és közel ugyan ennyi keverék kutyusról érkezett vissza- a következőket mutatta meg:
A keverék kutyák átlagéletkora magasabb, mint fajtiszta társaiké.
A keverék kutyusok gazdái nagyrészt fiatal, kevesebb kutyás tapasztalattal rendelkező, alacsonyabb iskolai végzettségű nők.
A keverékek közt több az ivartalanított, idősebb korukban kerülnek gazdáikhoz, és kevesebb kutyaiskolai képzésben is volt részük – mivel jellemzően menhelyről vitték őket haza.
A keverékeket gyakrabban tartják egyedüli- és szobakutyaként, egyúttal gyakrabban és hosszabb sétákra viszik őket.
A gazdik véleménye alapján a keverék kutyusok képezhetőbbek, viszont kiegyensúlyozatlanabbak. Viselkedésük nagyobb százalékban problémás, kevésbé engedelmesek, bátorság terén azonban felveszik a versenyt fajtatiszta társaikkal.
Mi erre a magyarázat?
A tenyésztésnél nem csak a külső jegyek, hanem a belső, az emberrel harmóniában való együttélésért felelős tulajdonságok is mérvadóak. Ezzel szemben a keverékek közül azok szaporodása sikeres – és örökítik tovább ezen génjeiket – akik tanulékonyak, gyorsan reagálnak a környezeti hatásokra, ami eredményezheti a kiegyensúlyozatlanságot.
Ám ezek a különbségek csak részben köszönhetők a genetikai hatásoknak, másik részét a korai szociális hatások teszik ki.